Георги Константинов, председател на журито на националния конкурс за детска авторска приказка "Ще ти разкажа приказка": "Детската любознателност е неограничена!"

Георги Константинов e поет, писател, главен редактор на списание "Пламък", автор на произведения за деца, член на Съюза на българските писатели. Той е дългогодишен председател на журито, което определя носителите на награди в националния конкурс за детска авторска приказка "Ще ти разкажа приказка", организиран от Столичната община вече 13 години.

1_46

Георги Константинов в разговор със Станислав Георгиев, член на журито, преди церемонията по връчване на наградите в 13-ото издание на конкурса "Ще ти разкажа приказка", състояла се на 20 декември 2024 г. в Общински културен институт Научно-образователен детски център "Музейко"

Г-н Константинов, приключи тринадесетото издание на националния конкурс "Ще ти разкажа приказка", който Столичната община организира. В повечето издания Вие бяхте председател на журито. Какво Ви направи най-голямо впечатление тази година?

За мен, като председател на журито от десетина години, и този път конкурсът беше голямо и прекрасно изживяване. Разбира се, не само за мен, но и за Нели Горанова, главен експерт в дирекция "Култура", дългогодишен инициатор и организатор на конкурса, за цялото жури – Катя Антонова – детски писател, Зорница Христова – преводачка, издателка, журналистка, авторка на детски книги, Станислав Георгиев – старши експерт по литература в Регионално управление на образованието – София-град. Имаше с какво да ни изненадват и вълнуват получените над 350 приказки от 320 автори на възраст от 9 до 15 години – приказки, долетели при нас от всички краища на страната, изпълнени със смела детска фантазия, чувство за хумор, искрено споделяне. Имаше приказки с различен замисъл и изпълнение – приказки, вдъхновени от света на българската народна приказка, интересни случки от училище, съвременни представи за космически пътувания и ... често споменавани портали, които променят съдбата на човека. Немалко творби, особено най-сполучливите, са обединени от идеята, най-общо казано, че добрият човек, преодолявайки много прeпятствия, винаги побеждава.

Какво според Вас е водещото при малките автори – желанието да подражават на любими автори или да покажат докъде може да стигне детското въображение?

Мисля, че вторият момент преобладава. Техният приказен разказ по-скоро се "отблъсква" от познатото и прочетеното, за да лети нататък. Както вече споменах – какво ли нямаше в тези първи творби – оригинални хрумвания, остроумни случки, съвременни фантастични представи за космоса, съкровени поетични мечтания на детската душа.

Като допълнение към въпроса Ви: особено ни зарадваха творбите на най-малките – на възраст от 9 до 12 години. Трудно беше да наградим и отличим толкова много, а и толкова интересни приказки. Първа награда получи Алис Харизанова от Пловдив за "Как книгата победи телефона", втора – Александра Василева от София за "Лисицата Фенек и извънземните", а трета – унгарчето от български произход, ученичката в българското училище в Будапеща Сетара Вахдат за приказката "Вълчета".

Разбира се, немалко ярки творби имаше и сред по-големите автори – във възрастовата група от 13 до 15 години. Първа награда получи Николета Павлова от Шумен с приказката "Любовта е танц", втората награда е на Александра Паскуини от София с една случка от мъгливия Лондон, а трета – поетичната приказка "Сълзите на небето" на Александър Александров от Враца. 

Доколко е важна илюстрацията на детската книга?

Приказната илюстрация е повече от необходима. Тя обогатява, допълва възприятието.

_KR55478

Отличените творби в конкурса "Ще ти разкажа приказка" се представят в сборник. Можете да ги прочетете тук.

Кои са подходящите теми, по които да пишат децата?

Всичко, което се случва край тях, над тях и даже отвъд тях. Детската любознателност е неограничена. Хубаво е те самите да си избират темите. Така тази година богатството от теми, при това – добре поднесени – е учудващо разнообразно. Нека кажем и това – уважаемото жури наистина се затрудни да определи, да награди и отличи най-хубавите приказки – толкова много на брой бяха наистина интересните приказки.

Моля разкажете за своя творчески път. На колко години започнахте да пишете?

Добре ще е да проявя скромност и да не се впускам в подробности. Започнах да пиша стихове  и след това – да ги виждам публикувани – когато бях 16-годишен. Тогава нямаше такъв чудесен детски конкурс "Ще ти разкажа приказка"... Първата ми поетическа творба, появила се в списание "Родна реч", се казваше "Еделвайс".

Наскоро издадохте поредната си стихосбирка „Несгъваем човек“, чиято премиера се състоя в Столична библиотека.

Да, премиерата мина успешно, имаше много почитатели на поезията. А след няколко седмици, пак в Столична библиотека, бяха обявени най-четените писатели в различни жанрове. Бях обявен за "Най-четен поет през 2024 година". Бяха наградени и най-любознателните читатели, имаше и деца сред тях.

Какво бихте пожелали на малките автори, чиито творчески път сега започва?

Най-сърдечно им пожелавам да живеят любознателно, да обичат четенето на книги и дай Боже, сами да почнат да пишат книги. Желая им здраве, късмет и нови вдъхновения!

_KR55902

Церемонията по връчване на наградите в 13-ото издание на конкурса "Ще ти разкажа приказка" се проведе на 20 декември 2024 г. в Общински културен институт Научно-образователен детски център "Музейко", с подкрепата на  "Технополис", "Фантастико Груп" и "Макдоналдс България"

Моля почакайте...