-

57. Международен музикален фестивал "Софийски музикални седмици": Концерт на Иво Погорелич със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров

Международен фестивал "Софийски музикални седмици" се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община в Календара на културните събития за 2026 г.

57. Международен музикален фестивал "Софийски музикални седмици" се провежда от 24 май до 10 октомври 2026 г.

Програмата на фестивала вижте тук.

Легендата Иво Погорелич се завръща в София на 11 юни за концерт със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров. Концертът, част от 57. Международен музикален фестивал "Софийски музикални седмици", събира в една програма две произведения с различен произход и естетика, обединени от силна композиционна мисъл и от стремеж към дълбочина и смисъл в интерпретацията:

Концерт за пиано и оркестър №2 в от Сергей Рахманинов – произведение, създадено след тежка лична криза на композитора и превърнало се в един от символите на романтичната концертна традиция. Интерпретациите на Погорелич на това знаково произведение са известни със своята нетрадиционна перспектива, с изострено внимание към формата, темпото и вътрешната логика на музиката, далеч от утвърдените шаблони.

Симфония №2 "Велики Преслав" от Веселин Стоянов – мащабно произведение от българската симфонична класика. Симфонията интерпретира историческата тема не описателно, а чрез богато развита музикална драматургия и плътна оркестрова тъкан, в която националният контекст се превръща в универсален музикален изказ.

Иво Погорелич е роден на 20 октомври 1958 г. в Белград. Започва да свири на пиано на седемгодишна възраст, а на десет изнася първия си самостоятелен концерт. Един от най-ярките съвременни пианисти, Иво Погорелич е признат в световен мащаб заради своя уникален интерпретационен стил и необикновен артистичен почерк. Вече близо четири десетилетия неговите изпълнения, съчетаващи виртуозност и дълбока музикална мисъл, са сред най-значимите събития в международния концертен живот.

Моля почакайте...