ХV Софийски фестивал на науката

Софийският фестивал на науката ще се проведе за петнадесети път от 8 до 11 май в "София Тех Парк", с участието на учени, технолози и иноватори от България, Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, САЩ и Франция. Откриването на фестивала ще се състои на 8 май от 12.00 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов" с участието на основните организатори и партньори, медии и публика. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община в Календара на културните събития на София.
За първи път в страната ще бъдат записани с жива публика две предавания на световноизвестни водещи от БиБиСи и български панелисти. Ще бъдат отбелязани Международните години на квантовите науки и технологии и за опазването на ледниците, 290 години от публикуването на Systema Naturae от Карл Линей, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров, 100 години от създаване на специалност "География" в Софийския университет, 40 години от използването на ДНК анализ за първи път в криминалистиката, 20 години от първото видео в YouTube.
Програмата включва най-новите проучвания и резултати, най-обещаващите съвременни международни научни проекти, вдъхновяващи разкази за професии, свързани с утрешния ден на човечеството, разговори за добри практики в опазването на околната среда от света на бизнеса, както и националния финал на международния конкурс FameLab.
Фестивалът се организира от фондация "Красива наука" под патронажа на Министерството на образованието и науката и с финансовата подкрепа на Столичната община в Календара на културните събития на София. Софийският фестивал на науката е най-голямото събитие в България за срещи с науката и технологиите за хора от всички възрасти и професии.
Запознаването с постиженията, които влияят на качеството и начина ни на живот, както и с действителните изследвания на съвременната наука по света и в страната на достъпен и разбираем език допринасят за повишаване на познатостта на фактите, дават възможност за водене на разговори и дебати, обогатяват представите за актуалните теми в науката и разширяват кръгозора на неспециализираната публика.
Програмата е разделена на Училищна и Основна, включва практически работилници, популярни презентации, научни забавни спектакли, панелни дискусии, прожекции на научнопопулярни филми, посещения в лаборатории, щандове с експерименти и демонстрации, научна книжарница и изложби.
Програмата за ученици включва срещи с някои от водещите български учени, изследователи и технолози с богата, вдъхновяваща кариера, които освен знания и опит, предават любовта си към професията и се превръщат в ролеви модели за младите хора. От тях учениците научават колко много и разнообразни са областите на проучвания, и колко надалече може да пропътуват до непознати земи и приключения. Докосват се до реални лабораторни уреди, виждат и участват в експерименти и демонстрации на живо, трупат ентусиазъм, който да пренесат в класната стая. Училищната програма обогатява учителите с идеи за обновяване на методиката на преподаване и дори има и специални събития за повишаване на опита им с най-новите технологии на изкуствения интелект.
Основната програма включва близо 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Сред тях са водещи изследователи от СУ "Св. Климент Охридски", ТУ София, УАСГ, МГУ, ХТМУ, Университет "Проф. д-р Асен Златаров", ПУ "Паисий Хилендарски", МУ-София, НБУ, учени от различни институти при БАН, опитни синоптици от НИМХ, иноватори от GATE Институт, Националния институт по полярни изследвания и Българския антарктически институт, изследователските центрове Clean & Circle, H2START, и др.
В Основната програма има както забавни научни представления и работилници за деца, така и събития, предназначени за семейна публика и за възрастна публика. Цялата програма и възможност за предварително снабдяване с билети и безплатни пропуски вижте тук.
Освен българските учени, в ХV-ия Софийски фестивал на науката има 10 събития с чуждестранни презентатори от Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Франция и САЩ. Тези събития са на английски и френски език със симултанен превод на български. Сред тях за първи път в България има две предавания на световния медиен лидер БиБиСи, които ще запишат нови епизоди с участието на британски водещи и български учени пред публиката на фестивала. Епизодите ще бъдат излъчени по БиБиСи.
Закриващото събитие на фестивала на 11 май ще бъде Националният финал на FameLab България 2025. В него участват 11 български и 1 румънски учен, излъчени в 5 предварителни подборни кръгове в София, Варна, Пловдив и за първи път в света – в Антарктика от българската база на остров Ливингстън. Победителят, който ще бъде обявен на 11 май, ще представлява България на Международния финал на конкурса в ЦЕРН през ноември.
Достъпът до събитията на фестивала става с предварителни резервации на безплатни пропуски или закупуване на билети от сайта на фестивала.