Галерия "Академия" на НХА: Изложба "Една непозната колекция. Творби от резиденцията на Вълко Червенков"
9 април – 9 май 2025 г.
Галерия "Академия" (ул. "Шипка" №1) на Национална художествена академия
Изложба "Една непозната колекция. Творби от резиденцията на Вълко Червенков"
Куратор – Милена Балчева-Божкова
В галерия "Академия" са представени 49 творби на български и чуждестранни художници, датирани от края на XIX век до средата на 50-те години на ХХ век. Художествените произведения, постъпили като дарение от международната минна компания "Дънди Прешъс Металс" през 2024 г., вече са част от Музейната сбирка на Националната художествена академия.
По инициатива на проф. Георги Янков, ректор на НХА, и ръководството на компанията, представлявано от проф. д-р инж. Илия Гърков – изпълнителен вицепрезидент и главен оперативен директор на "Дънди Прешъс Металс", и след полагането на специални грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра "Реставрация" на НХА, произведенията се показват за първи път.
По данни, подадени от страна на компанията, колекцията се е помещавала в резиденцията "Средна гора" на Вълко Червенков, министър-председател на Народна република България от 1950 г. до 1956 г. Произведенията са установени през 2004 г., когато компанията "Дънди Прешъс Металс" придобива рудник "Челопеч", включително и сградата на резиденцията.
Творбите в изложбата са малко известни за публиката и специалистите. Сравнително голяма по обем, в колекцията присъствие имат изтъкнати български художници от първата половина на ХХ век, участвали в динамичния художествен живот на България. Срещаме имената на авторите Антон Митов, Иван Ангелов, Константин Щъркелов, Никола Танев, Никола Кожухаров, Евтим Томов, Невена Тузсузова – Нева, Йордан Гешев, Владимир Рилски, Александър Миленков, Руска Маринова, Евтим Томов и Здравко Александров.
Любопитен акцент в колекцията са и творбите на чуждестранни автори от хърватски, чешки, австрийски и италиански произход, сред които Менци Црънчич, Карл Лудвиг Принц, Ф. Велан, К. Сенети и Ирма Комлоси.
Изложбата поставя редица въпроси: Какво е било битието на колекцията и доколко тя е съхранена през годините? Как произведенията са били придобити и дали са служели единствено като украса на интериорите на така популярните резиденции на големите лидери на Комунистическата партия? По всяка вероятност колекцията от резиденция "Средна гора" не е целенасочено събирана и класифицирана в годините – възникнала e стихийно, попълвана е неравномерно и със сигурност не е изграждана прецизно. Фактът, че на гърба на редица творби присъства надпис на Управлението за безопасност и охрана (УБО) към Министерския съвет, подразделение на Държавна сигурност и на Централния съвет на Българската комунистическа партия, допълнително навежда на мисълта, че голяма част от художествените произведения са били държавна собственост.
Изложбата е част от музейната програма на Националната художествена академия, която се занимава с изследователски проекти, свързани с музейната ѝ колекция, историята на Художествената академия и различните периоди в историята на българското изкуство. В рамките на изложбата ще бъде представен каталог, свързан с експозицията "Една непозната колекция. Творби от резиденцията на Вълко Червенков".
Наименования на снимките:
1. Никола Танев. Карловски пазар, 1943 г.
2. Константин Щъркелов. Пейзаж от Пловдив, 1935 г.
3. Руска Маринова. Ябълкови цветове, 1954 г.
4. Никола Кожухаров. Рилският манастир, 40-те години на ХХ в.
5. Антон Митов. Бреговете на Марица, 1890 г.
6. Йордан Гешев. Зима
7. Менци Клемент Црънчич. Море, ок. 1905 г.