12-о издание на европейската инициатива "Нощ на театрите"
За 12-а поредна година европейската инициатива "Нощ на театрите" събира в рамките на няколко часа стотици културни събития. По традиция всяка трета събота от ноември в десетки държави в Европа "властва" театралното изкуство, а през 2024 г. датата на Нощта е 16 ноември. За българското издание на емблематичния театрален форум организаторите избират "Изправени пред сянката" за основно послание.
"Нощ на театрите" се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития за 2024 г.
Програмата със събития в София вижте тук.
Творческият директор на "Нощ на театрите" Александър Таралежков разказва за концепцията: "Юнг ни учи, че сянката представлява онези части от личността, които често отхвърляме или игнорираме. В българската традиция вграждането на сянката символизира оставянето на нещо лично и скъпо в основата на здание, за да му се придаде сила и дълголетие. Тази концепция е прекрасен паралел с присъствието на сцената, където всеки изпълнител оставя част от себе си във всяко представление. Пък и комбинативно тези две концепции работят така математически: Отхвърляне=Сянка=Ценност. Тоест намираме стойност в това, което отхвърляме. И нека посланието "изправени пред сянката" да ни напомня, че истинската сила идва от приемането на цялото ни същество – с всичките му противоречия и дълбочини".
Много любими български творци и тази година застават с лицата си като посланици на инициативата – режисьорите Галин Стоев, Диана Добрева, Явор Гърдев, Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Деян Ангелов, Ованес Торосян, Константин Еленков, Мартин Димитров, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Боряна Братоева, примабалерината Марта Петкова и премиер-солистът Никола Хаджитанев. Всички те са гости в традиционния Live Cam и се включват и в емблематичния фотографски проект "Нощни персонажи".
Нощните персонажи и сянката
Творци се "срещнаха" със Сянката си в емблематичните #НощниПерсонажи на европейската "Нощ на театрите". Популярните лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи.
За първи път към фотографския проект "Нощни персонажи" има кратък филм "Изправени пред Сянката", в който "говорят" сенките на творците. В него буквално и визуално режисьори, актьори и драматурзи се изправят пред собствената си сянка и говорят за чувствата и емоциите си.
За Явор Гърдев сянката е "нещо като лакмус за изминалото време", Христо Петков споделя, че "сянката е двойникът, а двойникът в театъра има много голяма роля". Юлиан Вергов казва, че никога не се страхува от неговата собствена сянка, но от сянката на героя си – винаги. За Владимир Карамазов сянката е "тялото на душата". Весела Бабинова разказва, че "ако познаваш сянката си, тя може да е ценност и суперсила". За Луиза Григорова-Макариев "тъмната страна е убежище" и лично пространство, в което може да открива отново и отново себе си. Александър Секулов вярва, че "театърът пак ще се научи да открива героите, защото сега се занимава предимно със сенките". Автори на филма са Илия Стоянов и Тодор Личев.
Във фотографската серия Диляна Флорентин и Цветан Игнатовски работят със Слав Анастасов, Любомир Петров и екипа на продуцентска компания SHOOT.
"Нощните персонажи" ще бъдат показани само онлайн и на мониторите на метростанциите в София. От 2023 г. "Нощ на театрите" започва своята "Зелена програма" за намаляване на въглеродния отпечатък и организаторите се обединяват около решението фотосите да не бъдат отпечатвани на хартиен носител, а да бъдат представени само в дигитален формат.
Дискусионен формат LIVE CAM
Точно в 11.30 ч. на 16 ноември (събота) в София ще започне LIVE CAM – 4-часовото онлайн предаване е под надслова "Изправени пред сянката" и ще се излъчва на живо от покрива на HYATT Regency във фейсбук страницата на инициативата. В поредица от преки включвания ще видим на живо какво се случва в няколко български града и как е започнала Нощта.
В разговора за "Моби Дик" 9 месеца след премиерата – за предизвикателствата, равносметката и емоцията да правиш театър, ще се включат Христо Петков и Александър Секулов. По време на панела за първи път ще бъдат показани и кадри от документалния филм "Ахав беше тук", посветен на представлението. В студиото ще е и част от екипа на филма – режисьорът Тодор Личев и видео арт директорът на проекта – Илия Стоянов. Актрисите Луиза Григорова-Макариев, Весела Бабинова и Боряна Братоева ще дискутират по темата за новите театрални продуцентски компании и премиерните спектакли през есенно-зимния театрален сезон. Къде ги отвежда сянката, какви са нейните проекции/ провокации в живота и на сцената, както и какво се случва като се изправиш пред твоята собствена сянка и как тя влияе на креативността – по тези теми в Live Cam-a своите гледни точки ще споделят Юлиан Вергов, Владимир Михайлов и Мартин Димитров. След тях в студиото ще влезе режисьорът Явор Гърдев, за да разкрие "тайните" и "златните съкровища" на "Венецианският търговец", да сподели какви режисьорски чувства бушуват по време на репетиции, многоезичието в спектакъла дали сближава или разделя, кои са новите зони за разбирането на Шекспир днес. За фотографията и театъра, както и за книгата "Мина половин живот" ще разкаже Владимир Карамазов. Финалът на Live студиото е отделен за скромна рекапитулация на първите 12 години на Нощта в България, а в него освен организаторите ще се включи и един от първите посланици на инициативата – Дарин Ангелов.
Дискусионният формат LIVE CAM е едно от най-емблематичните съдържания на "Нощ на театрите", което се продуцира специално за европейската инициатива в България. През 2024 г. за първи път форматът е с две издания, които ще се излъчват от Пловдив (на 15 ноември, 14.00-16.00 ч.) и от София (16 ноември, 11.30-15.30 ч.).
Повече от половин милион е броят на зрителите, които преживяваха театралното изкуство в изминалите издания на "Нощ на театрите" в България.